infant industries » polityka gospodarcza

Kiedy pryśnie bańka internetowa? Polski Internet w rękach zagranicznych przedsiębiorców.

Analiza polskiego rankingu Alexa, pokazującego popularność witryn web, to nader ciekawa sprawa. W Polskiej sieci Internet dominują media zagraniczne: np. zagranicznym wydawnictwem jest portal internetowy Onet czy portal Wirtualna Polska, oba będące pod kontrolą kapitału niepolskiego.

Zastanawia mnie, kiedy pryśnie internetowa bańka? W sieci rolę niemalże monopolisty dzierży koncern Google i medium M. Zuckenberga, wysoko jeszcze trzyma się potral gazeta.pl. W mojej ocenie wysoka liczba odwiedzin na niektórych portalach w rodzaju gazeta.pl może być wynikiem umów korporacyjnych zawieranych przez Google z wybranymi dostawcami treści: otrzymują oni wówczas preferencyjne miejsca w wynikach wyszukiwania.

„Aby zrozumieć Google- myśl jak Google”: żartują ci utrzymujący się z profesji dostosowywania internetowej treści do wymogów „maszyny myślącej” tej popularnej wyszukiwarki. Można iść w tą stronę, ale część praktyków biznesu radzi iść w zupełnie inną stronę: zapomnij o Google, to matrix z którym nie wygrasz. Zamiast tego stwórz usługę czy treści o których klienci sobie powiedzą jeden drugiemu na ucho.

Serwis natemat.pl mnie zastanowił, ponieważ zauważyłem że znalazł się w pierwszej setce witryn rankingu Alexa dla Polski. Serwis natemat ma niewiele funkcjonalności, nie jest popularny w moim środowisku, niezwykle rzadko widywałem nawet odnośnik do treści tego serwisu. Z miejsca w rankingu możnaby wnioskować jakoby znalazł swoją grupę docelową.

Na tym tle zanikają inne media. W sieci umilkła jedna z bardzo nielicznych niezależnych stacji młodzieżowych. W moim rodzinnym mieście znikło ze sceny jakieś pismo. Drukowane, w sieci dostępne, ale tak trochę w innym zakątku sieci: tej nieznanej w sieciach społecznościowych, jakoś tak zagubionej. Pozostały media chyba niższej jakości. Nawet w dziedzinie stacji radiowych trudno jest konkurować z potentatami w rodzaju polskiego RFM-u, produkującego internetowe stacje radiowe dla każdej z możliwych nisz i redukującego hurtowo koszty ich działalności do poziomu gdzie trudno jest wyżyć konkurencji.

Inna, współtworzona i używana przeze mnie polska sieć społecznościowa podupadła, z racji rozwoju obcych, niepolskich sieci społecznościowych. Produkty made by polskie przedmieścia słabo się sprzedają w erze rozwoju wielkich imperiów mediów społecznościowych. Nawet jeśli są takie same pod względem technologicznym, to zawsze jest np. deficyt wykształconej kadry mogącej takie przedsięwzięcie pokierować odpowiednią drogą. Trudno jest przy polskich przepisach wynająć osoby w Malezji, aby prowadziły taką działalność.

A i zyski z sukcesu w polskiej sieci są skromne: część firm z pierwszej 25-tki „Polskiej Alexy” to zabawny szyld (np. „Do epic shit. Share it”- i odautorskie tłumaczenie: ” Zrób epickie gówno! Podziel się nim!”), niewielkie biuro na kilka góra kilkanaście stanowisk w którym poza programowaniem odbywają się rozliczne imprezy oraz….

Oraz brak pewności na rynku. W świecie stałych przemian jedyne, co jest stałe, to treść. Zmieniają się formaty, urządzenia w których treści są przedstawiane. Część wydawców nie może i nawet nie próbuje nadążyć. Są zależni od Google i Facebooka, „nowych dozorców” świata cyfrowych treści, chyba że ich klienci są im wierni i sami potrafią pokierować samodzielnie swoje kroki w sieci.

Gospodarka w erze Internetu też ma swoje prawa, już okrzepła i okazała się monopolistyczna w sektorach np. wyszukiwania w sieci czy w sektorze sieci społecznościowych. Rodzimi przedsiębiorcy? Zdaje się że w polskim Internecie, lub „polskojęzycznym” Internecie, istnieją, ale wcale go nie dominują. Padli oni ofiarą niekonkurencyjności polskiej gospodarki. Trudno prowadzić spółkę gdy programiści zatrudniani do trudniejszych zadań z zewnątrz, nie mają czasu lub pracują po nocach, a w sieci wiszą tysiące nieobsadzonych anonsów z ofertami pracy dla mających takie umiejętności. Na samym portalu GoldenLine obwieszcza się tysiące czekających, nieobsadzonych stanowisk.

Zwykłe prowadzenie biznesu jest nader trudne: jeśli właściciel chce pożyczyć pieniądze swojej własnej spółce, aby zwiększyć środki obrotowe, co jest jedną z podstawowych czynności w najprostszej spółce, przy podstawowym układzie właścicielskim, w Polsce musi sporządzić umowę notarialną (173 § 1 i 2 k.s.h. oraz art. 210 § 2 k.s.h.).

Proste czynności rozbijają się o trudności logistyczno- prawne, rosną też ich koszty. Na przykład, jeśli ktoś stworzył spółkę z o.o. z myślą że się w niej zatrudni, spieszę donieść że sporo oszczędzi jak uczyni to u notariusza przy okazji jej zakładania, jak bowiem stanowi art. 210 § 2 k.s.h., wszystkie czynności prawne procedowane między spółką a jej właścicielem, w tym zatrudnienie się właściciela w jego własnej spółce, wymagają formy aktu notarialnego (w przypadku najpowszechniejszej bodaj konfiguracji ze spotykanych- czyli właściciel zatrudnia się w swojej spółce). Wszystko to utrudnia prowadzenie biznesu na terenie Rzeczp. Polskiej już w jego najprostszych formach.

Adam Fularz

Tabela: Przegląd najpopularniejszych 25 witryn polskiej sieci Internet, wg rankingu Alexa

1
Google Polska
google.pl Wyszukiwarka stron WWW, grafiki, grup dyskusyjnych, katalog tworzony na bazie ODP i wzbogacany …
2
Facebook
facebook.com A social utility that connects people, to keep up with friends, upload photos, share links and …
3
Google
google.com Enables users to search the world’s information, including webpages, images, and videos. Offers…
4
YouTube
youtube.com YouTube is a way to get your videos to the people who matter to you. Upload, tag and share your… More
Search AnalyticsAudience
5
Allegro
allegro.pl Polski internetowy serwis aukcyjny.
6
Onet.pl
onet.pl Wiadomości z kraju i ze świata, baza danych firm i instytucji, ogłoszenia, pasaż handlowy, wysz…
7
Wirtualna Polska
wp.pl Serwisy informacyjne, finansowe i rozrywkowe, katalog stron internetowych, poczta e-mail i stro…
8
Gazeta.pl
gazeta.pl Gazeta.pl was launched in 2001 and today it is part of one of the largest group of Polish Inter…
9
Wikipedia
wikipedia.org A free encyclopedia built collaboratively using wiki software.
10
INTERIA.PL – Więcej niż się spodziewasz
interia.pl Portal INTERIA.PL – Więcej niż się spodziewasz
11
Blogspot.com
blogspot.com
12
mBank
mbank.com.pl Prowizja od każdego nowo otwartego konta w banku internetowym.
13
O2.pl
o2.pl Wiadomości, darmowe konta e-mail, program TV, chat, randki i komunikator Tlen.pl.
14
Filmweb
filmweb.pl Filmweb is the biggest website about movies in Poland and one of the biggest movie base in the …
15
Chomik
chomikuj.pl Internetowy dysk – darmowy serwis do udostępniania plików.
16
Ceneo
ceneo.pl Umożliwia znalezienie określonego produktu oraz sprawdzenie jego cen w różnych sklepach jednocz…
17
Sport w Gazeta.pl
sport.pl
18
pudelek.pl
pudelek.pl
19
Wykop.pl
wykop.pl Aktualności i wiadomości z życia codziennego wyszukane przez internautów.
20
GoldenLine
goldenline.pl Społeczność ludzi zainteresowanych rozwojem kariery i życia zawodowego.
21
OtoMoto.pl
otomoto.pl W ofercie samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe i motocykle.
22
nk.pl
nk.pl Serwis umożliwiający kontakt ze znajomymi z lat szkolnych.
23
TVN 24
tvn24.pl Całodobowa telewizja informacyjna, nadającą bez przerwy informacje o wydarzeniach w Polsce i na…
24
home.pl : Nr 1 w Polsce. Hosting, domeny, darmowe strony, poczta e-mail, certyfikaty ssl
home.pl Home.pl to numer 1 w polskim hostingu. Oferta zawiera niezawodny hosting, domeny, serwery dedyk…
25
kwejk.pl
kwejk.pl

By