skm włocławek

O SKM dla Włocławka

Opr. Inst.Ekologiczny, do celów dydaktycznych wykorzystano podkład google maps
Jako ekonomista transportu apeluję do Państwa o lepsze wykorzystanie infrastruktury. W moim odczuciu jest ona obecnie skrajnie niewykorzystana i nie pracując, nie generuje dochodów dla miasta.

Włocławek ma 119 tys. mieszkańców (2007) i 243 tysiące mieszkańców w ramach swojej aglomeracji. Chciałbym zaproponować we Włocławku to, co jest częstym elementem miast tej wielkości w Europie Zachodniej. Chodzi o wykorzystanie linii kolejowej na terenie miasta do potrzeb komunikacji miejskiej. Być może jest to „wstrząsająca” idea dla polskich samorządowców przyzwyczajonych jedynie do transportu drogowego, ale w krajach Europy Zachodniej transport szynowy dawno wrócił do łask. Wykorzystanie kolei do transportu miejskiego to nic nowego ani dziwnego.

W pierwszej kolejności planuję wprowadzenie wahadłowego połączenia Dworzec Kolejowy- Zazamcze. Powstanie nowy przystanek kolejowy przy ul. Wienieckiej. Na przystanku Włocławek Zazamcze wbudowany zostanie rozjazd umożliwiający zmianę toru przez nawracający skład. Powinien powstać tor odstawczy. Ewentualnie zawracanie składów może odbywać się 3 km dalej, na stacji Włocławek Brzezie, ale będą to dość wysokie koszty, bo napełnienie na tym odcinku będzie już niskie.

Linia będzie miała 2 kilometry 241 metrów. Składy- niewielkie autobusy szynowe powinny kursować co 20 minut. Czas przejazdu do osiedla Zazamcze oceniam na 2- 3 minuty. Koszty działalności to przy 45 parach pociągów dziennie i koszcie pociągokilometra 11 PLN to suma 809 tysięcy 424 PLN rocznie. Dochody ze sprzedazy biletów na tej trasie przy 20 pasażerach/ pociąg i X PLN wpływu od pasażera wyniosą XXX tysięcy (dane usunięto, były nieaktualne- przyp. red). Kwota dotacji jaką samorząd musiałby wesprzeć przewoźnika obsługującego połączenie to kilkaset tys. PLN rocznie.

Wnioskuję aby samorząd Włocławka, wzorem np. Warszawy, ogłosił przetarg na obsługę systemu Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie miasta w relacji do Zazamcza. Na terenie  województwa działa prywatny przewoźnik PCC Arriva, być może będzie on zainteresowany obsługą tej linii.

By