skm bydgoszcz

Kolej miejska w Bydgoszczy

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest tu wprowadzenie operatora prywatnego i stworzenie przez władze miejskie marki oznaczajacej szybkie przewozy miejskie o charakterze pre-metra, np. 'Bydgoskiej Kolei Miejskiej’. Kolej ta na początek przejęłaby od PKP linię kolejową do Fordonu i na zlecenie zarządu transportu stworzyłaby dogodne połączenia tego największego bydgoskiego osiedla z centrum Bydgoszczy. Powinno to kosztować nieporównanie taniej niż 247 milonów, jak wyliczono koszt budowy linii tramwajowej do Fordonu. Możliwy jest tutaj takt 20- minutowy, bowiem istnieje wystarczająca przepustowość linii kolejowej na odcinku Bydgoszcz Główna- Bydgoszcz Fordon. Należy sądzić, iż Zarząd Miasta wykorzystałby kolej w przewozach miejskich na największą dzielnice miasta i sfinansowałby koszty tej działalności w okresie początkowym. Tego typu połączenia są rentowne w innych krajach europejskich, a nawet w Polsce. W roku 2002 Szybka Kolej Miejska SKM działająca na terenie Trójmiasta przyniosła zysk. Kolej w Bydgoszczy w relacjio miejskiej nie będzie jednak od razu rentowna, w pierwszych latach działalności przy 40 pasażerach na kurs przyniesie deficyt 3 mln PLN rocznie.

Główna gałąź systemu Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście jest linią średnicową łączącą Gdańsk z Gdynią i dalej Wejherowem. W godzinach szczytu przewozowego pociągi kursują co 7,5 minuty a poza szczytem w 10 minutowych odstępach. W dniach świątecznych częstotliwość kursowania wynosi 20 minuty. W soboty od 9 do 18 kolej SKM kursuje co 10 minut. Na przeszkodzie ku wprowadzeniu cyklu co 5 minut na razie stoją przeszkody techniczne (za mało torów postojowych w Gdańsku). SKM obsługuje także połączenie Gdańsk Główny- Gdańsk Nowy Port. W pobliżu przystanków SKM usytuowane są węzły przesiadkowe komunikacji zbiorowej z którą SKM jest skomunikowane, czyli możliwe są dogodne przesiadki z autobusu na kolej i odwrotnie.

W Bydgoszczy należy wprowadzić kursujące z wysoką częstotliwością- co najmniej co 20 minut pociągi miejskie. System ten będzie jakby systemem tramwajowym, tylko że wykorzystującym tory kolejowe. Jest to praktykowane w RFN, gdzie funkcjonuje 17 systemów kolei miejskich typu S-bahn (Berlin, Hamburg, Monachium, Stuttgart, Norymberga, Heidelberg/Mannheim/Ludwigshafen, Frankfurt nad Menem, Kolonia, Hannover, Zagłębie Ruhry, Lipsk, Drezno, Halle (Saale), Magdeburg, Rostock, Karlsruhe, Zagłębie Saary). W Europie istnieją ok. 62 takie systemy.

Koszty

W celu wprowadzenia ruchu miejskiego należy rozpisać przetarg na osługę linii, powinien to zrobić samorząd województwa jako odpowiedzialny za komunikację kolejową. Według doświadczeń europejskich, w obsłudze kolei miejskich najlepiej sprawdzają się przewoźnicy prywatni, ponieważ jest to działalność przynosząca zyski. Nie powinno się wykorzystywać w tym celu PKP, ponieważ nie gwarantuje to rozwoju przedsięwzięcia, a zyski mogą zostać spożytkowane na inne cele.

Możliwe jest zamówienie autobusów spalinowych przystosowanych do ruchu miejskiego (wyposażenie typowe dla tramwaju) i wprowadzenie tzw. modelu Zwickau, stosowanego na sieci tramwajowej tego oddalonego o ok. 450 km od Bydgoszczy niemieckiego miasta, gdzie kolejowe autobusy szynowe wjeżdżają na miejską sieć tramwajową obsługując ruch regionalny i dowożąc pasażerów do samego centrum miasta. W Zwickau w roku 1999 zbudowano 4 km nowego toru trójszynowego tramwajowo-kolejowego, a trzecia szyna była konieczna z uwagi na różny rozstaw szyn tramwajowych (1000 mm, jak w Bydgoszczy) i kolejowych (1435 mm). Celem było wprowadzenia połączenia kolejowego bezpośrednio do centrum miasta. 10 sztuk autobusów szynowych typu RegioSprinter dostosowano do ruchu miejskiego, dodając migacze, lusterka wsteczne, urządzenia do zmiany zwrotnic oraz dzwonki ostrzegawcze. System wprowadził prywatny operator pociągów pasażerskich, kolej Vogtlandbahn. Również w Polsce wprowadzenie takiego systemu nie powinno nastręczać trudności, ponieważ jest on mało skomplikowany technicznie.

Cena dostępu do infrastruktury kolejowej na odcinku Bydgoszcz Wschód- Bydgoszcz Główna:
autobus szynowy: ok. 3,41 PLN za każdy kilometr przejechany po torach (stawka z cennika Polskich Linii Kolejowych)

By